Branża HoReCa to inaczej sektor hotelarski i gastronomiczny. Nazwa jest skrótem od angielskich słów Hotel Restaurant Catering. Jako osobny segment rynku zdefiniowali ją przedstawiciele lokali gastronomicznych i hoteli w Zurychu, którzy w 1949 utworzyli organizację, której celem była obrona interesów podmiotów działających w tym obszarze.
Czym zajmuje się branża HoReCa?
Jak sama nazwa wskazuje zakres działalności branży dotyczy przede wszystkim działalności gastronomicznej i turystycznej. Jest to szerokie spektrum aktywności i dotyczy zarówno pełnionych na co dzień usług, jak i produkcji sprzętów oraz akcesoriów, które są niezbędne, aby otworzyć hotel lub restaurację. Najbardziej newralgiczne dla funkcjonowania takich obiektów są profesjonalne sprzęty, potrzebne do uruchomienia kuchni. Wśród nich znajdują się między innymi chłodnie, kuchenki i piece. Bez tych urządzeń przygotowywanie jedzenia dla większej ilości osób byłoby po prostu niemożliwe. Oprócz tego każdy lokal musi wyposażyć się również w zastawę stołową, naczynia przeznaczone do przyrządzania potraw oraz inne przybory niezbędne do gotowania.
Wśród produktów wykorzystywanych w branży HoReCa znajdują się także maszyny oraz środki chemiczne służące do utrzymywania czystości, a także odzież służbowa używana w gastronomii. Kolejnym segmentem rynku zaangażowanym w branży HoReCa są firmy transportujące żywność. Proces ten musi odbywać się w określonych warunkach — aby produkty spożywcze się nie zepsuły, muszą być przede wszystkim przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Nie każde auto pozwala na bezpieczne przewożenie żywności, więc muszą się tym zajmować wyspecjalizowane przedsiębiorstwa.
Sprawdź nasze bazy firm HoReCa, aby pozyskać klientów z tej branży
Charakterystyka branży HoReCa
Wyjąwszy okres obostrzeń pandemicznych branża HoReCa cały czas notuje w Polsce duże wzrosty. Taka sytuacja jest wypadkową kilku czynników. Po pierwsze ludzie mają coraz mniej czasu, aby przyrządzać sobie samodzielnie posiłki. Dużo pracują i często przebywają poza domem. Ponadto w związku z tym, że społeczeństwo się bogaci, poszczególne osoby mogą sobie pozwolić na częstsze stołowanie się na mieście. Wzrasta również ogólna mobilność, czemu z kolei sprzyja praca zdalna i hybrydowa. Wyjazdy służbowe i turystyczne coraz bardziej zyskują na popularności, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na usługi hotelarskie. Perspektywy dla tego sektora rynku są zatem bardzo obiecujące. Wiele wskazuje na to, że będzie się on w dalszym ciągu prężnie rozwijał.
Badania statystyczne pokazują, jak ważną rolę w strukturze zatrudnienia w całej gospodarce pełni branża HoReCa. Pracują w niej przede wszystkim młode osoby poniżej 35 roku życia. Niski próg wejścia do zawodu pozwala łączyć zarobkowanie z nauką tym, którzy nie mają możliwości poświęcenia się w pełni studiowaniu. Duży odsetek zatrudnienia w tym sektorze to umowy o charakterze tymczasowym, co wiąże się ze sporą elastycznością. Z pracodawcą można się dogadać, w jakich godzinach chce się wykonywać swoje obowiązki i dostosować grafik na przykład do zajęć na uczelni. Warto wspomnieć, że jest to również bardzo sfeminizowany sektor. Kobiety, które wcześniej nie pracowały, mogą zacząć właśnie od pracy w gastronomii lub hotelarstwie.
Branża HoReCa jest więc często etapem przejściowym w karierze, który umożliwia rozwój i daje szansę na podniesienie kwalifikacji osobom, które z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji na rynku pracy. Im prężniej więc funkcjonuje cały sektor, tym większe korzyści dla całego społeczeństwa.
Zobacz także
referencje naszych klientów