/
/
Infobroker – czym zajmuje się Broker informacji?
Informacje biznesowe, Pozyskiwanie leadów

Infobroker – czym zajmuje się Broker informacji?

Spis treści
Infobroker – czym zajmuje się Broker informacji?

Wykorzystanie baz danych w firmie, a wpływ na jej funkcjonowanie.

Rosnąca rola informatyzacji i nowoczesnych technologii przekłada się na wszystkie płaszczyzny życia, w tym także na rynek pracy. Powstają nowe zawody, które choć są jeszcze mało popularne, są uznawane za przyszłościowe. Jednym z nich jest broker informacji. Któż to taki? Najprościej można powiedzieć o nim, że wyszukuje najkorzystniejsze dla klienta rozwiązania, ocenia, analizuje i przedstawia mu poszczególne opcje. Z czym jeszcze wiąże się ta praca i gdzie można znaleźć zatrudnienie? W zasadzie w każdej branży. brokerzy informacji coraz częściej współpracują z różnego rodzaju instytucjami, fundacjami i prywatnymi przedsiębiorstwami, gdzie informacja odgrywa szczególną rolę. Zamiennie do nazwy broker informacji stosowany jest termin infobroker. Na światowym rynku pracy zawód ten pojawił się już w latach 60-tych, jednak w Polsce jest znany dopiero od połowy lat 90-tych. Z biegiem czasu, gdy informacji w Internecie jest coraz więcej, widzimy wzrost zapotrzebowania na tę profesję.

Główne obowiązki brokera informacji

Najważniejszym zadaniem, jakie należy do infobrokera jest wyszukiwanie wartościowych informacji na temat zadany przez klienta. Po znalezieniu wielu danych są one selekcjonowane, zestawiane, opracowywane, a efekty są szczegółowo przedstawiane klientowi. Osoba zatrudniona jako broker informacji musi mieć świadomość tego, że przejmuje odpowiedzialność za to, że przekazywane dane są prawdziwe. Czego mogą dotyczyć poszukiwane informacje? Na przykład innowacyjnych technologii, konkretnych branż, danych statystycznych, publikacji naukowych, nowych strategii działania czy wiadomości na temat konkurencyjnych firm.

Nie każdy może zostać brokerem informacji

Każdy zawód wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich predyspozycji i kompetencji, nie inaczej jest z infobrokerem. Patrząc na specyfikę pracy, przede wszystkim osoba zajmująca takie stanowisko nie może mieć problemów z komputerem i poszukiwaniem wartościowych treści w internecie. Musi umieć się też poruszać wśród zbiorów bibliotecznych. Wymagania klientów są bardzo zróżnicowane, więc broker informacji powinien być osobą elastyczną, która będzie w stanie znaleźć i zweryfikować prawdziwość wiadomości z różnych dziedzin. infobroker musi przy tym być dyskretny, ciekawy świata i gotowy na to, by nieustannie poszerzać swoją wiedzę. Ważne jest nie tylko to, które informacje będą przekazane klientowi. Liczy się również jakość tego przekazu. Oznacza to, że dobry infobroker będzie wyróżniał się wysoką kulturą językową, posiadał bogate słownictwo, które umożliwi przekaz w sposób rzetelny i interesujący. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku, warto ukończyć studia na kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, bądź pójść na studia podyplomowe w pokrewnym kierunku.

Zalety i wady w pracy infobrokera

Każdy zawód wiąże się z plusami i minusami. W przypadku brokera informacji, na podkreślenie zasługuje fakt, że osoba pracująca na tym stanowisku ma szansę nieustannego rozwoju. Zdarza się, że trafiają na takie nowinki, które mogłyby wywołać burzę medialną. Pod tym względem broker informacji jest jak detektyw. Do tego zawód ten rozwija się tak szybko, że można się spodziewać, że za jakiś czas specjaliści z tej dziedziny będą poszukiwani w każdym sektorze gospodarki. Oznacza to, że nie tylko będzie można łatwiej zdobyć posadę, ale również negocjować stawki z pracodawcami. Co w takim razie z wadami? Tym, na co mogą narzekać brokerzy informacji, jest rutyna. Chociaż muszą się rozwijać i poszerzają wiedzę, ich obowiązki wyglądają ciągle tak samo, co z czasem może być nudne. Do tego dochodzi duża odpowiedzialność. Nie brakuje sytuacji, kiedy to od dostarczonych klientowi informacji, zależy powodzenie przedsięwzięcia lub sukces firmy. Zawód brokera informacji nie będzie odpowiedni dla osób lubiących częste kontakty z ludźmi. W swoich projektach muszą być gotowi na poświęcenie wielu godzin na pracę, przy minimalnych kontaktach z innymi lub ich całkowitym braku.

Gdzie broker informacji znajdzie zatrudnienie?

Chociaż ofert pracy w tym zawodzie nie ma bardzo dużo, ich liczba rośnie. brokerów informacji przyjmują często duże przedsiębiorstwa i korporacje z różnych sektorów. Jest to odrębne stanowisko np. w firmie farmaceutycznej, handlowej, przemysłowej i wielu innych. Są oni niezbędni do śledzenia kroków konkurencji czy analizy trendów rynkowych. Poszukuje się nie tylko pojedynczych osób, które mają świadczyć swoje usługi dla danej firmy. Na rynku jest coraz więcej przedsiębiorstw, które tylko w tym się specjalizują i to właśnie one najczęściej chcą poszerzyć szeregi o kolejnego pracownika. Są również infobrokerzy – freelancerzy, którzy we własnym zakresie poszukują zleceń i zakładają swoją firmę. W zależności od tego, w jakiej branży porusza się broker informacji i jak szeroki jest zakres jego obowiązków, jego wynagrodzenie może być zmienne.

Dzięki doświadczeniu naszych infobrokerów, dostarczamy w pełni aktualne bazy danych. Wnikliwe zbierane dane gospodarcze i kontaktowe pomogą w rozwoju Twojej firmy i pomogą dotrzeć do Twojej grupy klientów.

Stworzymy dla Ciebie bazę dopasowaną dokładnie do Twoich potrzeb.

Infobrokering
Infobrokering

Darmowa próbka baz danych firm

Kliknij, aby pobrać przykładową próbkę i zobaczyć jak wygląda gotowa baza, którą otrzymasz:

Zapytaj o bazę

Wypełnij formularz i wskaż potrzeby Twojej firmy, a my przygotujemy dopasowane rozwiązanie i ofertę.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z najowszymi artykułami!

Zobacz inne wpisy

Zapytaj o bazę lub e-mailing

Wypełnij formularz i wskaż potrzeby Twojej firmy, a my przygotujemy dopasowane rozwiązanie i ofertę.

Wyrażam zgodę na kontakt od Infobrokering w celu obsługi zapytania. Podane dane będą przetwarzane zgodnie z polityką prywatności firmy.
Scroll to Top