Chcesz uniknąć problemów z tytułu odpowiedzialności VAT? Zależy Ci na tym, żeby zachować możliwość odliczenia od kosztów VAT? Prowadzisz rzetelnie weryfikację każdej płatności? Zgodnie z Ustawą z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy zostali zobligowani do sprawdzania swoich kontrahentów.
Jak sprawdzić, czy nasz kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT? Jak sprawdzić, czy firma była podatnikiem VAT? Możesz to zrobić, używając strony internetowej Ministerstwa Finansów. Udostępniają oni internetową wyszukiwarkę podatników VAT. Dodatkowo możesz sprawdzić tam działalności niezarejestrowane, wykreślone i przywrócone do rejestru podatników VAT. Obsługa wyszukiwarki podatników VAT jest bardzo prosta. Żeby sprawdzić, czy firma jest płatnikiem VAT, należy zaznaczyć jedną z kilku opcji, dzięki której będziesz wyszukiwać firmę. Do sprawdzenia możesz użyć:
- numeru konta,
- NIP,
- REGON,
- lub nazwy podmiotu składającej się z minimum 5 znaków z wyłączeniem znaków specjalnych.
Dzięki tej usłudze możesz sprawdzić, czy firma jest czynnym podatnikiem VAT.
Sprawdź, czy firma jest płatnikiem VAT — Dochowanie należytej staranności w VAT
Trudno jest dokładnie określić i wypunktować, co musi zrobić podatnik, aby dochować tej należytej staranności VAT. Oczywiście są pewne kryteria formalne, które musi spełnić podatnik i którymi można się posługiwać w przypadku transakcji, które służą wyłudzeniu VAT. Są różne sytuacje. Na przykład takie, gdy mamy do czynienia z jakimś kontrahentem/firmą, która nie jest do końca uczciwa. Ty, jako podatnik VAT, odliczasz VAT. Musisz udowodnić później przed urzędem skarbowym, że jesteś w tej kwestii czysty i że faktycznie nie miałeś udziału bezpośredniego w próbie wyłudzenia. Udziału świadomego.
Jak sprawdzić, czy firma jest płatnikiem VAT, zanim zweryfikuje to Urząd Skarbowy?
Jeżeli chodzi o metodykę dochowania należytej staranności VAT, to jest ona w szczególności skierowana do organów skarbowych. Organy skarbowe sprawdzają, czy podatnik dokładnie sprawdził swojego kontrahenta. A zatem to, czy firma, z którą współpracowałeś, jest podatnikiem VAT. Dodatkowo mogą oni zakwestionować Twoje odliczenia VAT. Dzieje się tak w przypadku, gdy podatnik ignoruje okoliczności, w których może dojść do naruszenia przepisów prawa VAT. Twoim zadaniem będzie udowodnić organom skarbowym, że dokonałeś należytej staranności w weryfikacji kontrahenta. Najlepiej działa w tym przypadku wydruk ze strony Ministerstwa Finansów, dowodzący temu, że już wcześniej firma została przez Ciebie sprawdzona. Przed wystawieniem faktury, sprawdzić, czy firma jest aktywnym podatnikiem VAT. Wydrukuj podgląd strony i załącz wydruk do faktury w swoich dokumentach.
Jak sprawdzić, czy firma jest płatnikiem VAT UE? Zastosowanie stawki 0% VAT
Ciekawym tematem jest również wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów — WDT. Jakich warunków należy dopełnić, by móc skorzystać ze stawki 0% VAT? Kiedy możemy zastosować stawkę 0% VAT? Potwierdzenie numeru VAT (VIES) znajdziesz na stronie Komisji Europejskiej. Funkcjonuje tam podobna wyszukiwarka do tej, która znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów. By sprawdzić, czy zagraniczna firma jest czynnym podatnikiem VAT, należy uzupełnić pola, takie jak:
- Państwo Członkowskie,
- Numer VAT.
Po uzupełnieniu tych danych możemy zweryfikować aktywność numeru VAT. W przypadku gdy VAT jest aktywny, w określonych okolicznościach możemy zastosować stawkę 0% VAT.
Zobacz także
referencje naszych klientów