Zalety fotowoltaiki - poznaj firmy z tej branży

Zalety fotowoltaiki

Spis treści
1. Czy energia słoneczna jest opłacalna?
2. Jak sprawić, by instalacja fotowoltaiczna na własny użytek była opłacalna?
3. Jak łatwo obliczyć rentowność?
4. Jakich kosztów można się spodziewać?
5. Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Istnieje wiele powodów, dla których warto przejść na energię słoneczną. Dlatego też każdego roku coraz więcej Polaków inwestuje w panele słoneczne. Baza firm fotowoltaicznych pomaga w znalezieniu najlepszych wykonawców. Coraz więcej osób twierdzi, że chce wyposażyć swoje domy w instalację słoneczną, aby zapewnić sobie własne zużycie energii w ciągu następnych 5 lat.

Jak wyjaśnić ten szał na energię słoneczną? W dzisiejszych czasach łatwo jest zainstalować panele słoneczne na dachu, by zacząć samemu wytwarzać energię dla swojego domu i zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za prąd.

Czy energia słoneczna jest opłacalna?

Słońce wysyła na Ziemię każdego dnia ilość wystarczającą na pokrycie — w dużej mierze — naszych potrzeb energetycznych. Same dachy naszych budynków otrzymują wystarczającą ilość, aby pokryć czterokrotnie większe zapotrzebowanie na energię naszego kraju. Czysta i bezpłatna energia słoneczna jest również prawie niewyczerpana.

Jak sprawić, by instalacja fotowoltaiczna na własny użytek była opłacalna?

Przed przystąpieniem do obliczeń rentowności należy poświęcić chwilę, aby przyjrzeć się działaniu instalacji solarnej. Jak działa panel słoneczny na własny użytek? Obecnie można bezpośrednio zużywać wytwarzaną energię elektryczną. Dzięki temu zużywasz mniej energii elektrycznej z sieci, a tym samym zmniejszasz swoje rachunki za energię elektryczną średnio od 20% do 50%. Zużycie energii elektrycznej jest zatem pierwszym sposobem na opłacalność instalacji paneli słonecznych.

Jak łatwo obliczyć rentowność?

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu opłacalności instalacji fotowoltaicznych paneli słonecznych — ustal, czy energia słoneczna jest dla Ciebie odpowiednia. Aby to zrobić, musisz określić, czy instalacja na Twoim dachu zapewni wystarczającą wydajność lub produkcję energii elektrycznej, aby umożliwić zwrot z inwestycji w mniej niż 20 lat. Jak dokładnie obliczyć wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Zadanie nie jest łatwe, ponieważ konieczne jest uwzględnienie wielu czynników, takich jak:

  • Poziom nasłonecznienia w Twoim domu,
  • Orientacji domu,
  • Pochylenie Twojego dachu,
  • Cienie rzucane przez przeszkody zarówno bliskie i dalekie,
  • Rodzaj ogniw tworzących panele słoneczne,
  • Temperatury,
  • Żywotność baterii słonecznych (zazwyczaj 25 lat),
  • Straty rocznej wydajności,
  • Czystość paneli słonecznych.

Drugi czynnik, który należy wziąć pod uwagę, aby zmierzyć opłacalność projektu to cena instalacji paneli słonecznych. Baza firm fotowoltaicznych ułatwi Ci wybór firmy i porównanie ich ofert. Cena różni się głównie w zależności od mocy instalacji, użytego materiału, rodzaju instalacji (nałożenie lub integracja z ramą) i umiejętności instalatora.

Jakich kosztów można się spodziewać?

Oprócz kosztów instalacji paneli fotowoltaicznych należy też pamiętać o dodatkowych wydatkach. W rzeczywistości musisz pomyśleć również o wymianie falownika. Jest to element, który przekształca prąd stały, wytwarzany przez panele słoneczne, w prąd, który może być używany przez urządzenia elektryczne, a także przez publiczne sieci elektryczne. Jeśli Twoja instalacja zawiera falownik łańcuchowy tj. pojedynczy falownik dla całej instalacji, konieczne będzie zaplanowanie wymiany po dziesięciu latach. To jest średnia żywotność tego typu falownika. Jeśli Twoje panele słoneczne są wyposażone w mikroinwertery, nie będziesz musiał tego robić, ponieważ są one zazwyczaj objęte 20-letnią gwarancją.

Czy fotowoltaika opłaca się w Polsce?

Absolutnie! Wbrew powszechnemu przekonaniu energia słoneczna jest przeznaczona nie tylko dla mieszkańców południka. Dowodem na to jest olbrzymi wzrost energii fotowoltaicznej w Niemczech, a tym bardziej w krajach skandynawskich!

Joanna Kwiatkowska
Specjalista ds. Public Relations, Infobrokering.pl

InfoBrokering na Facebook-u

zamów bazę danych

Zobacz także referencje naszych klientów