Czy wykorzystanie danych z zakupionych baz jest legalne? Co wcześniej należy zrobić?

Czy wykorzystanie danych z zakupionych baz jest legalne? Co wcześniej należy zrobić?

Dane osobowe zostawiamy w różnych miejscach. Tak powstają bazy skrywające nasze personalia. Te informacje gromadzą rozmaite firmy, niektóre je później sprzedają. Czy wykorzystanie danych z zakupionych baz jest legalne? Co wcześniej należy zrobić? Sprawdź!

Bazy danych

Pobieranie rozmaitych aplikacji, czy godzenie się na dany regulamin, na przykład sklepu niekiedy wiąże się z tym, że informacje o nas są gromadzone, a następnie sprzedawane potencjalnym reklamodawcom lub firmom. W ten sposób nasze dane osobowe stają się towarem.

Bazy danych jednocześnie pozwalają na identyfikację konkretnej osoby, a także określają jej potrzeby. To cenne źródło wiadomości, chętnie korzystają z tego marki. Dzięki tym informacjom można lepiej dopasować, na przykład konkretną ofertę do wymagań klienta.

Istnieje ochrona danych osobowych, między innymi RODO. Choć to rozporządzenie nie obejmuje wszystkich sektorów, więc jest niewielka „furtka” w systemie. I bardzo chętnie wykorzystują to firmy, które są w posiadaniu informacji o nas.

Zakup informacji z baz danych

Firmy pozyskują dane o klientach z różnych źródeł, również z jawnych rejestrów. Mogą one też pochodzić z big data, czyli ogromnych zbiorów, które dotyczą jednostek. Tam tożsamość jest wymazana lub nie. Te informacje pozwalają nam wyciągać wnioski na temat większej części populacji. Wiele branż korzysta z tego na różnych polach.

RODO stworzono głównie z myślą o regulacji obowiązków wobec konsumentów. Chodzi tu przede wszystkim o ochronę ich danych osobowych. Dlatego firmy nabywające personalia muszą pamiętać o wypełnieniu określonych zadań związanych właśnie z RODO.

Co należy zrobić przed zakupem bazy danych?

Jeśli firma chce nabyć z legalnego źródła bazę danych może to zrobić, ale musi pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. W innym wypadku narazi się na poważne konsekwencje prawne.

Co należy zrobić przed zakupem bazy danych? Po pierwsze, trzeba sprawdzić, czy personalia zostały pozyskane w legalny sposób. Powinno się zatem zbadać, jak to się stało, że te informacje trafiły do bazy – bezpośrednio, czy od osoby trzeciej. Oczywiście musi być zgoda klientów na przetwarzanie zebranych danych. To podstawa!

Po drugie, sama zgodna na przetwarzanie danych osobowych to za mało. Istotne jest tak naprawdę szczegółowe określenie celu gromadzenia. Analizowanie informacji marketingowych nie wystarcza, konkretna osoba musi pozwolić na udostępnienie tych szczegółów osobie trzeciej. Tylko na podstawie takich dokumentów można sprzedawać legalnie dane innym!

Kolejnym aspektem jest stwierdzenie, czy dane kupiły też inne firmy – podmioty. Należy także nie zapominać o zbadaniu dodatkowych wymiarów, takich jak profilowanie danych, prześledzenie całej historii wraz z konkretnymi datami, ponadto wykonanie określonych obowiązków wobec zbywcy.

Tylko przeanalizowanie wszystkich informacji pozwoli skontrolować, czy materiał jest legalny. Co więcej te wytyczne muszą być uwzględnione w umowie kupna. Warto zawrzeć tam również punk o odpowiedzialności zbywającego.

Zapoznaj się także z : Pytania i odpowiedzi dotyczące wykorzystania baz danych