Jak oszczędzić na prądzie?

Jak oszczędzić na prądzie?

Spis treści
1. Tradycyjne metody oszczędzania prądu w firmie
2. Co to jest fotowoltaika?
3. Czy zastosowanie fotowoltaiki w firmie jest opłacalne?
4. Jak szukać firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych?


Oszczędzanie na rachunkach za prąd w firmie może być trudniejsze niż w przypadku gospodarstwa domowego, ponieważ w bardziej rozległych budynkach znajduje się zazwyczaj więcej urządzeń i osób korzystających z energii elektrycznej. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów, które mogą być w tym pomocne.

Tradycyjne metody oszczędzania prądu w firmie

Wiele z dostępnych metod na poczynienie oszczędności nie wymaga skomplikowanych działań — wystarczy prosta zmiana nawyków. Można zacząć od włączania światła jedynie w sytuacjach, gdy ktoś przebywa w pomieszczeniu oraz zwracaniu uwagi na to, aby je wyłączyć, kiedy wychodzi się z pokoju. Podobnie należy podchodzić do użytkowania sprzętów elektrycznych. W czasie, kiedy komputery, drukarki, czy kserokopiarki nie pracują powinny być wyłączone. Warto kupować energooszczędne urządzenia z oznaczeniem “A” lub “A+”.

Należy również zwrócić uwagę na to, aby w sezonie zimowym zmniejszyć moc grzewczą, jeśli w pomieszczeniach nie jest bardzo zimno. Można zainwestować w nowoczesne okna, które zapobiegają utracie ciepła w zimie i nadmiernemu nagrzewaniu się w lecie. Dobrym pomysłem jest także ocieplenie ścian budynku.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to technologia, która pozwala na przetwarzanie energii słonecznej w elektryczną za pomocą specjalnych ogniw. Składają się one z warstw cienkich krystalicznych półprzewodników, które przetwarzają fotony na prąd elektryczny. Aby skorzystać z energii słonecznej, należy zainstalować panel na dachu lub innej powierzchni. Prąd przesyłany jest do akumulatora lub urządzeń elektrycznych w budynku.

Ten sposób wytwarzania prądu jest coraz popularniejszy w wielu krajach na całym świecie, ponieważ stanowi czyste, odnawialne źródło energii, które można wykorzystać do zasilania domów, budynków użytku publicznego i przemysłu. Panele nie emitują ponadto szkodliwych substancji ani gazów do atmosfery.

Czy zastosowanie fotowoltaiki w firmie jest opłacalne?

Zastosowanie fotowoltaiki w firmie może być opłacalne, jednak wiele zależy od czynników, takich jak lokalizacja, wielkość budynku, koszt instalacji paneli fotowoltaicznych oraz ceny energii elektrycznej na rynku. Jeśli nieruchomość, w której mieści się firma wyposażona jest w dach skierowany na południe lub zachód panele będą miały dostęp do dużej ilości promieni słonecznych.

Należy pamiętać, że instalacja paneli fotowoltaicznych w firmie wiąże się ze sporymi kosztami, ale w dłuższej perspektywie się opłaca, ponieważ produkowana przez nie energia jest darmowa. Jeśli firma produkuje więcej prądu, niż jej potrzebuje, pozostała część może być oddana do sieci elektrycznej. Otrzymuje się za nią tzw. “zielone certyfikaty”.

Jak szukać firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych?

Jeśli chcesz znaleźć firmę zajmującą się montażem paneli fotowoltaicznych, najprostszym sposobem jest wyszukanie odpowiedniej oferty w internecie. Możesz też sprawdzić opinie o różnych firmach na forach internetowych lub stronach z recenzjami. Inną opcją jest skorzystanie z usług brokera. Taki specjalista pomoże Ci porównać oferty różnych firm i wybrać najkorzystniejszą.

Możesz również zwrócić się do branżowych stowarzyszeń, takich jak Polska Izba Fotowoltaiki czy Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki, które polecą sprawdzone firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych. Warto zapoznać się z przynajmniej kilkoma ofertami różnych przedsiębiorstw, aby zweryfikować ich doświadczenie. Ważne jest również uważne przeczytanie umowy i warunków gwarancji.

zamów bazę danych

Zobacz także referencje naszych klientów