Jak sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana w Polsce?

Jak sprawdzić firmę

Spis treści
1. Dlaczego koniecznie trzeba sprawdzać wiarygodność firmy?
2. Jak i gdzie sprawdzić, czy firma istnieje?
3. Profesjonalna baza danych!

Otrzymałeś interesującą propozycję i zamierzasz nawiązać współpracę z inną firmą? Zanim złożysz zobowiązujący podpis na umowie, sprawdź wcześniej wiarygodność nowego kontrahenta. Najważniejsze, abyś miał pewność, że takie przedsiębiorstwo rzeczywiście istnieje, co wbrew pozorom, wcale nie jest takie oczywiste. Oszustów niestety nie brakuje, zdarzają się bowiem przypadki, gdy ktoś podszywa się pod istniejące już przedsiębiorstwa i działa, dopóki nie zostanie zdemaskowany… Ile osób narazi na straty? Na pewno sporo. Najważniejsze, abyś Ty nigdy nie znalazł się w kręgu poszkodowanych. Jak więc sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana? Jak uniknąć strat? Gdzie szukać informacji o nowym kontrahencie?

Dlaczego koniecznie trzeba sprawdzać wiarygodność firmy?

Prowadzenie biznesu w pojedynkę do łatwych rzeczy nie należy, a co dopiero z drugą osobą? Zawsze możemy trafić na partnera, któremu daleko będzie do wzoru wszelkich cnót i uczciwości… Nie każdy ma wobec nas szczere zamiary, dlatego zgodnie z dewizą: „Przezorny zawsze ubezpieczony”, stosuj zasadę ograniczonego zaufania. Przed nawiązaniem współpracy zawsze sprawdzaj, z kim wchodzisz w interesy. To podstawowa zasada mająca na celu zapewnienie Ci bezpieczeństwa. Wyobraź sobie sytuację, że inwestujesz w przedsięwzięcie naprawdę duże pieniądze, zlecasz usługę bądź zaopatrzenie w materiały i nic w zamian nie otrzymujesz. Próby kontaktu nie przynoszą efektu, gdyż firma… nie istnieje. Równie dobrze możemy założyć odwrotną sytuację. To Ty wykonałeś usługę, nie wiedząc, że zleceniodawca jest na skraju bankructwa i nie jest już w stanie uregulować należności. Co teraz zrobisz? Właśnie dlatego należy sprawdzać wiarygodność firmy, jej kondycję i ewentualne zadłużenia. W innym razie stajesz się łatwym celem dla kogoś, kto nie będzie się liczył z tym, jakie straty poniesie Twoja firma.

Jak i gdzie sprawdzić, czy firma istnieje?

Aby sprawdzić wiarygodność i potwierdzić rejestrację kontrahenta, z którym zamierzasz współpracować, możesz skorzystać z ogólnodostępnych źródeł. Musisz znać jednak kilka podstawowych informacji na jego temat. Potrzebujesz:

  • nazwy firmy,
  • numer NIP,
  • numer REGON
  • numer KRS

Jeśli znasz choć jedną z tych informacji, w odpowiednich rejestrach sprawdzisz firmę. W systemie CEIDG znajduje się rejestr przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Rejestr będzie pomocny, jeśli chcesz potwierdzić, czy dana firma istnieje, ale… Znajdują się tam wyłącznie wpisy osób fizycznych, czyli działalności jednoosobowe i spółki cywilne, w których widnieje dany przedsiębiorca.

Jeśli kontrahent jest spółką działającą w formie prawa handlowego, należy wybrać rejestr KRS, gdzie można sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana. Potrzebujesz numer NIP, REGON, KRS lub nazwę firmy. Jest możliwość sprawdzenia na podstawie miejscowości, ale rejestr nie pokaże żadnych wyników, jeśli w wybranym miejscu zarejestrowanych jest ponad 100 podmiotów. Systemy te mogą być więc pomocne, lecz czasem, aby dotrzeć do istotnych informacji, musiałbyś spędzić przed monitorem pół dnia. Nie musisz tego robić, jest bowiem lepszy sposób.

Profesjonalna baza danych!

Aby mieć pewność, że uzyskane informacje są aktualne i dokładnie sprawdzone, zostaw to profesjonalistom. Najskuteczniejszym narzędziem będzie baza danych dostosowana specjalnie do Twoich potrzeb. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i będziesz mieć gwarancję, że informacje są aktualne i starannie wyselekcjonowane.

Eksperci, którzy profesjonalnie zajmują się selekcją i gromadzeniem danych, posiadają niezbędną wiedzę i odpowiednie narzędzia, które umożliwiają im dotarcie nawet do mało dostępnych informacji. Mają dostęp do wielu baz, spisów i raportów, które nie są ogólnodostępne i nie każdy może z nich skorzystać. Potrafią też wyselekcjonować najbardziej wiarygodne źródła, aby baza danych zawierała wyłącznie sprawdzone informacje o firmach, które rzeczywiście istnieją i są zarejestrowane. Przygotowana baza danych zawiera nie tylko podstawowe dane teleadresowe, ale również numery ewidencyjne, dokładny opis działalności przedsiębiorstwa i wiele innych istotnych informacji, takich jak zarys dotyczący kondycji firmy i adnotacje odnośnie ewentualnego zadłużenia. Co jednak najważniejsze, gromadzeniem danych w pełni zajmują się eksperci, co oznacza, że Ty otrzymasz już całkowicie kompletny spis wyselekcjonowanych informacji i gwarancję, że znajdują się w nim tylko firmy, które faktycznie istnieją.

Zobacz także referencje naszych klientów