Wolne zawody w Polsce - definicja i lista
Spis treści
1. Co to jest wolny zawód?
2. Które zawody uznawane są za wolne zawody?
3. Zalety uprawiania wolnego zawodu
Pojęcie wolnego zwodu jest intuicyjnie zrozumiałe, ale nie istnieje jednorodna definicja prawna, która pozwalałaby na dokładne dookreślenie, czym on jest. W prawodawstwie, które obowiązuje w Polsce znajduje się kilka aktów prawnych, które na różne sposoby odwołują się do tego pojęcia. Najbardziej konkretnie do tematu odnosi się ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, która została uchwalona w 1998 roku, a w 2020 roku doczekała się nowelizacji.
Co to jest wolny zawód?
Wyżej wymieniony akt prawny określa wolny zawód jako taki, który jest wykonywany w ramach działalności „bez zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze”. Prawdopodobnie ustawodawca chciał po prostu odnieść się do faktu, że osoby wykonujące wolne zawody pracują w oparciu o samozatrudnienie. Są to osoby, które zdobyły konkretne, specjalistyczne wykształcenie kierunkowe, które umożliwia im pracę bez konieczności wiązania się stosunkiem zależności z innymi podmiotami gospodarczymi, na przykład dużymi komercyjnymi firmami. W ustawie wprost jest podkreślone, że wolne zawody funkcjonują w obrębie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Które zawody uznawane są za wolne zawody?
Zgodnie z definicją, którą stworzył ustawodawca do osób wykonujących wolne zawody można zaliczyć następujące zawody związane z medycyną:
- lekarzy różnych specjalizacji,
- stomatologów,
- techników dentystycznych,
- psychologów,
- fizjoterapeutów,
- położne,
- pielęgniarki,
- a także weterynarzy.
Nie jest to jednak jedyna dziedzina życia, w której specjalizują się wykonawcy wolnych zawodów. Także prawnicy mogą działać na własny rachunek, a wśród nich
- adwokaci,
- notariusze
- radcy prawni.
Kolejna branża, w której można prowadzić własną praktykę zawodową to budownictwo — lista wolnych zawodów obejmuje również
- architektów,
- inżynierów
- i rzeczoznawców budowlanych.
Oprócz tego znajdują się na niej między innymi
- tłumacze,
- biegli rewidenci,
- księgowi,
- agenci ubezpieczeniowi,
- doradcy podatkowi
- i maklerzy papierów wartościowych.
Często również o artystach mówi się, że uprawiają wolne zawody, trudno jednak znaleźć uzasadnienie takiego twierdzenia w oparciu o obowiązujące prawo. W ramach obowiązującej praktyki rynkowej bowiem wielu z nich pracuje po prostu na umowie o dzieło, zlecenie lub rejestruje działalność gospodarczą.
Baza przedsiębiorców zakwalifikowanych do obszaru wolnych zawodów może być przydatna dla firm z wielu różnych branż. Na przykład, przedsiębiorstwa produkcyjne mogą promować różnorodne wytwarzane przez siebie materiały potrzebne architektom. Baza wolnych zawodów to dla kancelarii prawnych narzędzie, które pozwala na prowadzenie marketingu swoich usług.
Skontaktuj się z doradcą z Infobrokering, aby otrzymać wsparcie w wyborze odpowiedniej grupy docelowej dla Twojego biznesu.
Warto wspomnieć, że według ustawy osoby, które wykonują wolne zawody powinny rozliczać się z Urzędem Skarbowym w analogiczny sposób jak osoby posiadające własną działalność gospodarczą.
Sprawdź: BAZY WOLNYCH ZAWODÓW.
Zalety uprawiania wolnego zawodu
Praca w wolnym zawodzie najlepiej się sprawdza w przypadku osób, które są bardzo dobrze zorganizowane i mają żyłkę do interesów. Taki rodzaj działalności umożliwia bowiem swobodne zarządzanie własnym czasem. Są osoby, którym łatwiej jest pracować w ramach większej organizacji. Wykonują swoje obowiązki w określonych godzinach, a potem idą do domu. Niektórzy jednak zdecydowanie wolą pracować w swoim rytmie, zgodnie z ustalonym przez siebie terminarzem.
Wolne zawody umożliwiają również wybranie miejsca, w którym chce się świadczyć określone usługi. Niektóre z wyżej wymienionych zajęć podlegają łatwej digitalizacji i pozwalają na pracę online, co sprawia, że osobę, która wykonuje określoną pracę nic nie zmusza do przebywania w określonej przestrzeni. Może ona się więc swobodnie przemieszczać wedle własnych potrzeb. Jest to znowuż doskonałe rozwiązanie dla osób o określonym typie osobowości — skrajnych domatorów lub odwrotnie ludzi, którzy bardzo lubią podróżować.
Jak możemy Ci pomóc?
Wypełnij formularz i wskaż potrzeby Twojej firmy, a my przygotujemy dopasowane rozwiązanie i ofertę.